Péče o tetování a piercing

 •    
  Hydratace

  Důležité je prvních 14 dní tetování několikrát denně mazat hojivou mastí, kterou obdržíte na radu tetovacího specialisty. Tetování je potřeba hydratovat každý den.

 •    
  Strupy

  Za žádnou cenu je nestrhávejte! Na tetování se zkraje mohou tvořit pupínky, nestrhávejte je, zahojí se. V případě, že byste si pupínek nechtěně strhli, navštivte opět nás a tetování Vám zdarma upravíme.

 •    
  Vyvarujte se slunečnímu záření a vodě

  V prvních dnech se vyvarujte přímému slunci, soláriu či bazénům. Tetování je přímý zásah do hloubky Vaší pokožky. Sluneční záření či chlorovaná voda by mohla vést ke vzniku hnisavých puchýřků a infekce. To by mělo za následek kompletní znehodnocení tetování.

 •    
  Vyhýbejte se dlouhému máčení tetování

  Místo, kde máte tetování, sprchujte pouze chvíli a jen vlažnou vodou. Nekoupejte se po dobu tří týdnů ve vaně, ale sprchujte se. Voda má neblahý vliv na čerstvé tetování. Může dojít k jeho znehodnocení. Až bude tetování zcela zahojené, je možné si opět dopřát horkou vanu.

 •    
  Po třech týdnech léčby nás v případě potřeby opět navštivte

  Než-li se tetování zcela zahojí, potrvá vám 3 týdny péče o jeho krásu. Také byste měl/a po uplynutí těchto tří týdnu navštívit náš salon, aby jsme Vám zkontrolovali, zda je tetování správně zahojené. Pokud je již tetování zcela zahojené, péče o něj nevyžaduje již tolik intenzity. Postačí jej pouze párkrát do měsíce hydratovat krémem

 •    
  Jak se starat o piercing

  U většiny piercingů se v první fázi hojení okolo ústí piercingu tvoří žlutý stroupek. To je zaschlý tkáňový mok, který tělo z rány vylučuje při hojení. Ten neodlupujte, narušili byste tím i nově vytvořenou tkáň. Místo toho ho opatrně omyjte vlažnou vodou za použití vatové tyčinky či gázy. K omytí můžete použít i antibakteriální mýdlo, které seženete v lékárně. Mýdlovou pěnu nechte okolo vpichů působit cca minutu (nikoli déle) a následně smyjte vodou. Mýdlo by se nemělo dostat přímo do rány.

  Piercing pak omyjte opět za pomocí vatové tyčinky vlažným solným roztokem. Ten připravte v čisté sklenici v poměru špetka soli (kuchyňské nebo mořské) na velkého panáka (5 cl) vody. Tento roztok je spolehlivým a zároveň neagresivním desinfekčním prostředkem. Pokud je to možné, doporučujeme ponořit piercing přímo do slané vody (resp. sklenici se slanou vodou přiložit přímo na místo piercingu) a nechat působit cca 2 minuty. Piercing pak nechte oschnout (či opatrně osušte za použití nejlépe sterilního materiálu, který obdržíte u nás.

  Šperkem v ráně raději nepohybujte (nebo zásadně až poté, co voda kompletně rozpustila usazený stroupek na okraji šperku), mohlo by to vést k podráždění nebo natržení vpichu. Výše uvedeným způsoben čistěte piercing po dobu prvních několika týdnů 2-3x denně (častější čistění hojení neurychlí). Postupem času bude stačit piercing čistit jednou denně, nicméně i po úplném zahojení je nutné piercing čistit preventivně jednou týdně.Hojící proces můžete podpořit užíváním vitamínu C, E, B komplex, hořčíku, zinku a omezením kouření, které hojivé procesy zpomaluje.

  Na péči o piercing nedoporučujeme
  Framykoin ani žádná jiná antibiotika. Ta jsou třeba jen v případě zánětu, kterému se preventivní péčí vyhnete. Dále nedoporučujeme alkohol a peroxid vodíku, který vysušuje pokožku a dráždí nezahojenou ránu. Pokud máte dobré předchozí zkušenosti, můžete použít čajovníkový olej (Tea Tree Oil), nicméně na něj nemálo lidí reaguje alergicky a nikdy by se neměl používat nezředěný.

 •    
  Piercing jazyka

  Jazyk po propíchnutí oteče během cca 24 hodin, otok zůstává maximální obvykle další 2 dny, pak se jazyk začne pomalu vracet do původní podoby. K téměř úplnému opadnutí otoku dojde po cca 1 týdnu, kdy je již možné šperk vyměnit za kratší, doporučujeme jej však, ale vyměnit nejdříve po 14 dnech, kdy je piercing již lépe zahojen a při výměně tudíž nedojde k jeho podráždění, které by mohlo vést k dalšímu otoku.

  Piercing v jazyku je vhodné několikrát denně ústa vyplachovat kloktadlem – v lékárně lze zakoupit účinné dezinfekční ústní vody (např. Listerine, Corsodyl, Tantum Verde), které jsou vhodnější, než běžné zubní ústní vody prodávané v drogériích, preferovány jsou ty, které nejsou založeny na alkoholové bázy. Jako náhražku lze použít vodný roztok kuchyňské soli (NaCl), přibližně v poměru 1 čajová lžička soli na 2dl vody. Po propíchnutí nekuřte nejlépe alespoň 8 hodin a v následujících 2 týdnech se pokuste kouření minimalizovat (čím víc budete kouřit, tím déle se bude piercing hojit). První dny po piercingu se snažte vyhnout pití ze společné nádoby, protože čerstvá rána může sloužit ke snadnějšímu přenosu nemocí.

 •    
  Piercing pupku

  Pupek je možná nejdéle se hojící piercing a k úplnému vyhojení potřebuje i déle než rok, proto i když si budete po 2 měsících myslet, že je naprosto zahojený, NENÍ TOMU TAK a je potřeba ho po tento rok stále brát jako místo, kudy může infekce vniknout do těla. Tak, jako u každého piercingu, i zde dodržuj všeobecná pravidla pro správnou péči o piercing.
Pupek opatrně omyjte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem, které následně pečlivě spláchněte vodou, pokud by mýdlo zůstalo na piercingu, bude tkáň dráždit a vysušovat! 1x denně piercing antibakteriálním mýdlem a solným roztokem, opláchněte a nechte oschnout a pokud se budete pohybovat doma (bez oblečení), nechte piercing nezalepený. Jakmile někam půjdete, piercing přelepte a to ze 2 důvodů: náplast zamezí vniknutí nečistot do čerstvého piercingu a zároveň ochrání místo před mechanickým poškozením. Po dobu prvních 3 měsíců nebo při problémech s hojenímse vyhněte dlouhodobému namáčení piercingu,rána by se takto mohla rozmokvat a také voda obsahující nečistoty (což je i voda ve vaně) které by mohli způsobit

 •    
  Piercing rtu

  Piercing rtu se hojí poměrně rychle, je však často doprovázen otokem, kvůli kterému je pro aplikaci nutné použít delší šperk (nebo větší titanový kroužek), s ohledem na zuby používají téměř výhradně bioplastové šperky šetrnější na zuby a dásně. Tak, jako u každého piercingu, i zde dodržuj všeobecná pravidla pro správnou péči o piercing . Zevnitř je vhodné piercing po každém jídle propláchnout desinfekční ústní vodou (např. Listerine, Corsodyl, Tantum Verde) nebo solným roztokem, a v prvních dnech se vyhněte konzumaci pálivých jídel. Tímto způsobem piercing čistěte i následujících cca 3-5 týdnů.

 •    
  Piercing nosu

  Ačkoli se piercing nosu hojí poměrně dlouho (cca 2 měsíce do tzv. „klidového stavu“ a dalších cca 6 měsíců pro úplné vyhojení), nebývají s ním téměř nikdy problémy i přes jeho náročnější a nedokonalé možnosti čištění, které se ale dají eliminovat, když nos ponoříte do slané vody. Tak, jako u každého piercingu, i zde dodržuj všeobecná pravidla pro správnou péči. Při smrkání, čištění piercingu a převlékání dávejte dobrý pozor, abyste za piercing nezavadili a nevytáhli jej z nosu. Následné nasazení do čerstvé rány je kvůli speciálnímu tvaru šperku do nosu poměrně komplikované a pro nevybaveného a nezkušeného uživatele téměř nemožné. Pokud je šperk jen povytažen, zkuste ho šetrně zasunout zpět. Pokud to nejde nebo je vytažen úplně, okamžitě nás kontaktujte a domluvte se na nejbližším termínu možného nasazení.

 •    
  Piercing obočí

  Piercing obočí se hojí obvykle dobře, jeho slabým místem jsou ale nárazy a fyzický kontakt všeobecně. Tím, že je piercing umístěn proti nadočnicovému oblouku, jakékoli nárazy odnese kůže, kterou je piercing veden. nárazům používáme většinou bioplastové šperky. Večer nebo ráno po provedení piercingu si místo opatrně omyjte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem (pouze zvenku). Tímto způsobem piercing čistěte dokud se piercing nezahojí

 •    
  Piercing bradavek

  Podobně jako piercing pupku, hojí se i piercingy bradavek velmi dlouho a v některých případech se není možné vyhnout komplikacím. U piercingu bradavek je navíc poměrně vysoká šance, že při nejrůznějších aktivitách dojde k zachycení šperku za oděv (jiné šperky, piercing partnera) a následné natržení nezahojeného piercingu opravdu nepatří mezi příjemné zážitky. Tak, jako u každého piercingu, i zde dodržuj všeobecná pravidla pro správnou péči o piercing.